28. 2. 21

Šivanje obrobe

Pripravila sem 6 metrov obrobe iz ostankov otroške posteljnine. Narezala sem trakove široke 6 cm in jih diagonalno sešila skupaj, da je obroba bolj nevidno podaljšana, prav tako je manjša debelina pri šivanju, zato vse skupaj lepše izgleda.  Obrobo sem zalikala na polovico in potem zarobila še z obeh strani do zalikane polovice, da je nastal lep všečen trak. 

Obrobo se strojno šiva na licu izdelka. Nekaj več previdnosti in posebne tehnike je potrebno pri šivanju v vogalih. Še največ heca sem imela pri ponovnem priključku obeh koncev trakov, ko sem prišla naokrog vseh 4 vogalov. Tudi tam sem oba konca sešila po diagonali in dokončno prišila trak naokrog.

Sledilo je ročno prišivanje traku na hrbtni strani izdelka. Poseben ritual, veliki finale, ki traja nekaj dlje časa  - a kaj bi to, če to vzamem kot en častni krog zmagovalca :)






 

27. 2. 21

Prešivanje odeje

Sledi najbolj pomemben, zagotovo tudi najbolj ključen in dokaj zahteven del procesa. To je prešivanje. V tem res nisem izurnjena, zato sem  izbrala sem načrt, kjer gre prešivaje naravnost in ga ni preveč. Na blago sem s kemičnim svinčnikom Frixion narisala črte po katerih bom šivala. Ti kemični svinčniki so res super, saj pisava izgine, ko blago vroče prelikamo. Te raje uporabljam kot krede ali flomastre, ki izginejo z vodo, ali druge krojaške izginjajoče flomastre, ki so po vrhu mnogo dražji. 

Sin mi je pomagal, ko sem na tleh najprej pogrnila bombažen kos za hrbtno stran odeje, nanjo sva položila bombažno medvlogo in potem nanjo  krpanko. Oba spodnja dela - medvloga in podloga morajo biti vsaj 5 cm naokrog večji od krpanke. Takšen sendvič sva na gosto pripela s posebnimi t.i. quilting varnostnimi sponkami, ki so ukrivljene in se z njimi pod šivalnim strojem lažje in enostavno prešiva. Odejo sem zvila z ene in druge strani, saj je vedno potrebno začeti prešivati na sredini. Za prešivanje si je potrebno vzeti čas, imeti dobršno mero potrpljenja in biti dobre volje.

Počasi a hkrati dovolj hitro (ker sem bila tudi malo neučanana, priznam) sem prešila vse. Z vročim likalnikom sem odejo prelikala, da so izginile črte in obrezala ostanke medvloge in spodnje osnove, ki je štrlela naokrog.

Sledil je  še zadnji korak - priprava in šivanje obrobe -  kmalu v nadaljevanju.










26. 2. 21

Prešita odeja dobiva nov videz

120 belih kvadratov v svojih štirih vogalih dobi pisane trikotnike, ki nastanejo ko jim čira čara odrežemo vogalčke, potem ko smo jim pred tem v vogale po diagonali sešili male kvadrate. (glej slike v prejšnih dveh objavah).  Odrezki trikotnikov ostajajo v kupu za smeti, skupaj jih 960. Na koncu jih ne zavržem. Ne vem pa, kaj bom z njimi kdaj počela,...

Sledi likanje kvadratov z vogalčki trikotnikov. Počasi, natančno, občasno pri tanjši tkanini uporabim štirko v spreju za likanje ovratnikov in srajc. Na ta način okrepim tkanino za lažje šivanje, ki sledi.

Kvadrate zložim v 12 kupov po deset kvadratov. Vse je pripravljeno za enostavno šivanje kvadratov v vrste. V vsaki vrsti je 10 kvadratov. Potem šivam skupaj po dve vrsti in jih združujem dokler nimam skupaj 12 vrst. Odeja bo velika 10 krat 12 kvadratov. To nanese na koncu skupaj priblišno 150 krat 130 cm.

Odeja dobiva nov videz. Kvadrati naenkrat niso več kvadrati, pojavijo se novi, pisani manjši, ki so morda paralelogrami, rombi, medaljoni? 

Odeja je sešita.  Čaka me še končni poseg. Prešivanje. Ker to bo na koncu - prešita odeja.




 

 


25. 2. 21

Kako nastaja odeja iz kvadratov in kvadratkov - tretji del

Preden nadaljujem z naslednjim trenutkom usode kvadratov, naj podam še nekaj podrobnosti za nazaj, iz prejšnih dveh objav. Mogoče je težko razumeti koliko časa mi je vzelo rezanje 480 malih kvadratov. Ne tako veliko, kot zgleda.  Različne ostanke sem najprej zlikala, zložila eden na drugega tudi po pet skupaj. Glede na črte na podlogi in ravnilu sem rezala nekatere kar v vrstah in kasneje na kvadrate. Enako sem bele kose zložila eden na drugega, potem pa z ravnili in okroglim nožem rezala kot po tekočem traku. Male kvadratke  sem potem dala v vrečo in jih dobro premešala. Pred šivanjem oz. izborom iz vrečke, sem vedno pogledala stran in izbrala kvadratek popolnoma po naključju -  tako kot je prišlo, brez razmisleka glede barve in oblike. Šivala sem po sistemu, da sem najprej vsem belim kvadratom prišila prvi kvadratek, potem vsem sto dvajsetim drugi kvadratek, potem tretji in nazadnje četrti kvadratek. S tem sem zmanjšala možnost, da bi na enem belem kvadratku bili enaki vzorci, čeprav se je to kdaj pa kdaj tudi zgodilo, a nisem popravljala, ostati je moralo tako kot je naneslo.

Nadaljujemo s trenutkom resnice. Kaj se zgodi kvadratom? Vsem kvadratkom, prišitim na bele kvadrate  z ravnilom obrežem vogale. Na prvi pogled ugledam en tak čudno zložen neenakostranični osemkotnik. 

Na kupu ostajajo odrezani trikotniki. Uganete koliko jih je vseh skupaj? (se nadaljuje)




24. 2. 21

120 x 4

 Nadaljujem s predstavitvijo šivanja odeje o kateri sem govorila v predzadnji objavi. 

Vsakemu belemu kvadratu na vogalu po zarisani diagonali prišijem pisan kvadratek. Na vseh štirih vogalih. 

Tako 120 belih kvadratov dobi svoje štiri pisane kvadratke. Skupaj na velikem kupu je to -  skupaj vse skupaj -  600 kvadratov. Kup razdelim  tako, da je v vsakem kupčku 10 belih kvadratov s svojimi prišitimi kvadratki.  12 lepo zloženih kupov čaka na trenutek svoje usode. Čira čara usode. (se nadaljuje)




 

21. 2. 21

Februarski projekt - odeja za spomin

Moj februarski projekt.

Imenujem ga - odeja za spomin na koronsko zimo. 

Najprej je bilo potrebno pregledati vse vrečke ostankov. Izbrala sem le takšne v pastelnih, ne preveč živih barvah. Iz njih sem urezala male kvadrate  velike 5 krat 5 centimetrov. Iz  vse mogočih ostankov rjuh, starejših belih prtov, damastov, lahko tudi v rahlo smetanasti barvi, sem urezala večje kvadrate.

480 malim kvadratom  je bilo potrebno narisat diagonalo. 

120 belih kvadratov je preštetih.

Se nadaljuje.




 

19. 2. 21

Utihnil je glas

Slovo Velikega človeka. 

Nikoli ne bom pozabila njegovega koncerta v dvorani Tivoli v letih največje domovinske morije. 

Ostal bo spomin na vse njegove ljubezenske pesmi, Katrin, Marino, na vse njegove Zgodbe, tisti Badnji čas, na njegov mirovniški duh, na vse njegove in naše narode, ki nas je povezoval do konca svojih dni, do dnevov konca te,... preklete zime tega leta.

 RIP 

Dorđe Balašević

(Ne volim januar)


 

15. 2. 21

Štiri meseci kot v brlogu

Po štirih mesecih se je osmak vrnil v šolo. Tako kot vsi še ostali osnovnošolci, ki še nimajo zimskih počitnic. Zvečer je bil kar malo nestrpen, danes pa čudno utrujen.

Ko je prišel z šole, ga vprašam, kaj je bilo prvi dan v šoli danes takšnega, da je bilo res zelo drugače kot prej. Pred tem navržem, da so jih učiteljice zagotovo obdale, kako so se potegnili, zrasli,  spremenili fantovske glasove,...

Kmalu pove, da je bilo najbolj drugače pri telovadbi. Čisto vsi so imeli težave in komaj zmogli preteči običajna dva kroga, eni pa so zmogli le enih petdeset metrov, ko so se morali ustavit. Za trenutek pomislim nase, na zimsko zaležanost, na vso hrano in kalorije, ki delajo veliko razliko do tistih, ki jih pokurim. Prevelika razlika.

Potem nadaljujeva debato o tem, če bi šli kaj smučat drug teden in preveriva urnike za prostovoljno testiranje. Žokanje po nosu, rečeva temu.

Zdi se, da ta koronski tunel ni pravi tunel ampak bolj kakšen brlog. V njem ni svetlobe, razen če morda posvetim s telefonom -  za kratek čas, da preverim, če po tleh ni preveč blata. K sreči bo kmalu v ta brlog ob poti do Kozjaka posijalo spomladansko sonce in ledene sreče ne bodo več zlovešče opozarjale na nevarnost. Strahu pred temo bo vedno manj.






 

9. 2. 21

vse naše mačke

To, da spadamo med familije, ki obožujemo mačke, gotovo že veste. Tudi naša razširjena družina. Mama in oče imata Amy, ki je prišla k hiši točno tisti dan, ko je preminila večna pevka Amy Winehouse. Sestra ima dve mački, brat dve ali mogoče celo tri. Po novem sta si hčeri v Ljubljani zrihtali mačko - Ljubljančanko, ki se potem na vsake toliko časa vozi na podaljšane vikende in počitnice v Soško dolino.

Spodaj na sliki Ljubljančanka: Kleopatra-Patra, naš Karl porejen na 6.8 kg (poleti 6.1 kg) in sinova ljubljenka Dosada-Dosi.

 

Spodaj pa pripenjam še dve seštrikani mački. Model sta bili dve mački, ki pripadata malima nečakinjama na Gorenjskem. Tudi seštrikane so šle k njima. Načrt sem kupila na spletu in prikazuje mačko v njeni tipični drži preden zaspi.Takrat si vse muce obližejo tačke, umijejo obraz in za ušesi,  umijejo ves svoj kožuh po dolgem in počez. To traja tudi 15 minut. Enkrat sem prav gledala na uro.



 

 


 

2. 2. 21

pletena kapa in buf in o neskončnem svizcu

Ravnokar je Bergant v najavi Odmevov omenil, da bo poleg vseh koronsko političnih novicah govora tudi o svižčevem neskončnem dnevu. O madona, od kod mu pa to?  "svižčev neskončni dan" in potem najdem slavnega svizca Phila in njegov film, ki mu je prinesel svetovno slavo Neskončni dan.

Danes je svečnica in to je dan, ko baje legenda pravi, da če svizec 2. februarja po izhodu iz brloga zagleda svojo senco in se vrne, se bo zimsko vreme nadaljevalo še šest tednov. Če sence ne vidi, naj bi v Ameriki kmalu prišla pomlad. Svizec Phil oziroma človeški člani njegovega kluba, ki se imenuje Notranji krog, napovedujejo trajanje zime že vse od leta 1886, pri čemer pa sicer bolj ali manj redno streljajo mimo. Čeprav je imel prav v manj kot 40 odstotkih primerov, je njegova napoved postala prava turistična atrakcija, ki jo vsako leto povzamejo tudi številni svetovni mediji in fotoagencije.

Za več pač glejte Odmeve na svečnico, ko bo Bergant povedal kaj in kako. 

Zakorakali smo v februar, ki je konec koncev še kako zimski mesec, čeprav se dan lepo podaljšuje. Naj zato pokažem še nekaj štrikarskih reči te zime. Seštrikala sem si  tako kapo in takšen buf. 

Sedaj pa da vidimo kam se bo svizec obrnil, če bo oboje še kaj prišlo prav,...lahko pa sledite še vsem naslednjim dnevom v februarju, pa da vidimo, kam gremo.

2-1      Če je svečnica(2.2) preveč moče dobila, bo zemlja med letom malo pila.  

    2-2      Če je svečnica(2.2) zelena, velika noč bo zasnežena.  

    2-3      Če je na Blaževo(3.2) oblačno, bo na Jurjevo privlačno.  

    2-4      Če kaplja od sveče prej kot od strehe kane, huda zima še nori in kakih 27 dni ostane. 

    2-5      Če na svečnico(2.2) deži, se kmalu pomlad oglasi.  

    2-6      Če na svečnico(2.2) sneži, se že vigred oglasi.  

    2-7      Če na svečnico(2.2) sonce na jasnem vzhaja, lisica še v brlog zahaja. 

    2-8      Če o svečnici(2.2) burje ni, malega travna rada znori. 

    2-9      Se Polona(9.2) v soncu odtaja, v mokrem poletju gob preostaja.  

    2-10    Če se na svečnico(2.2) jasno zdani, zima še dolgo trpi. 

    2-11    Če jazbec pred luknjo na soncu je zdaj, gre za štiri tedne rad nazaj. 

    2-12    Če svečana mačka na soncu leži, v sušcu spet rada na peč pribeži 

    2-13    Če je Svečana pretoplo, bomo Malega travna radi za pecjo.  

    2-14    Svečanski Valentin (14.2.) prinese ključ od korenin. 

    2-15    Ako je pretoplo svečana, bo malega travna počivala brana, ako pa je mraz, se poti obraz  

    2-16     

    2-17    Če je februarja pretoplo, bomo v aprilu za pečjo. 

    2-18     

    2-19     Kar Svečana ozeleni, se rado posuši.  

    2-20     Do svečnice mlaska, po svečnici praska. 

    2-21     

    2-22     

    2-23    Kadar Matija(24.2.) zmrzuje, še 40 dni mraza prerokuje.  

    2-24    Sveti Matija (24.2.) led razbija, al  če ga ni, ga pa naredi.  

    2-25     

    2-26    Po 8. februarju gre sonce z gora v ravnine, novembra pa z ravnine v gore.  

    2-27     

    2-28    Če sever konec svečana brije, nam dobre letine up zasije.   

2-29 Kar svečana ozeleni, se rado posuši.